Biz, profesyonel ve köklü bir reklam ve yapı malzemeleri şirketiyiz! Herhangi bir yardıma ihtiyacınız var mı?

7 Aralık 2020 0 Comments

Pet (Polietilen Tereftalat)

Polietilen tereftalat, (PET, PETE, PETP) polyester ailesine ait poli kondenzasyon metoduyla üretilen termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yiyecek ve içecek kapakları, sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. Isıl işlenmesine bağlı olarak amorf (şeffaf) ve yarı kristal (opak-beyaz) malzeme olarak mevcuttur.

En önemli kullanım avantajı, tamamen geri dönüşebilir olmasıdır. Diğer plastiklerden farklı olarak polimer zincirleri, sonraki kullanımlar içinde eski halini almış durumdadır. PET hammadde tanımlama kodu olarak 1 ile ifade edilir.

PET kalınlığına bağlı olarak yarı-rijit (yarı katı) ve rijit (katı) olabilir. Çok hafiftir. İyi bir gaz ve nem bariyeri olarak kullanılır. Serttir ve darbeye karşı dayanıklıdır. Doğal olarak renksiz ve şeffaftır. İnce film olarak üretildiğinde, PET sıklıkla alüminyum ile kaplanır; yansıtıcı ve opak bir hale gelir. PET şişeler, mükemmel bariyer malzemesi olup, özellikle meşrubatlar için çok yaygın kullanım alanı vardır. Fiber veya cam partikül dolgulu olduğunda, kayda değer bir şekilde sert ve daha uzun ömürlü bir hal alır. 


Kullanım alanları; çeşitli türleri mevcut olan Pet’in X-ışını filmleri, fotoğraf filmleri, manyetik kayıt filmleri ve birçok ambalaj malzemesi üretiminde kullanılan plastik bir ürünü, tekstil endüstrisinde halıların arka yüzlerinin yapımında ve battaniye üretiminde de kullanım alanı bulunduğunu gıda endüstrisinde özellikle de içecek ve yağ şişelerinde ambalaj malzemesi su, meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber, yağ, deterjan, elyaf yapımında kullanılıyor. 

Polietilen tereftalat (PET, PETE, PETP) polyester ailesine ait termoplastik bir malzemedir. Meşrubat, yiyecek ve içecek kapları, sentetik fiber gibi kullanım alanları vardır. 


Polietilen tereftalat alçak yoğunluk polietilen film tipi sera örtüsü, shrink film, torba, poşet, laminasyon vb. imalatlar, enjeksiyon tipi ev ve mutfak eşyaları, oyuncaklar, konsantre boya alçak yoğunluk polietileni özellikle tarım alanında kullanılır. Türkiye’de 1970 yılından itibaren üretilmeye başlanmıştır. Alçak yoğunluklu polietilenden mamul ürünler dayanıklılık, ucuzluk, kimyasal maddelere ve dış etkenlere karşı dayanıklı olmak, yüksek yalıtkanlık, kolay işlenebilirlik gibi önemli özelliklerinden dolayı cam, kağıt, karton, deri, kösele, teneke, yün, pamuk, keten, kendir gibi geleneksel malzemelerden imal edilmiş eşyaların yerini almıştır. Alçak yoğunluk polietilen turfanda sebzeciliğin önem kazanması, tarımda sulama ve gübrelemenin gelişimine paralel olarak hububat üretiminin artması ile alçak yoğunluklu polietilen filmler seralarda ve hububat muhafazasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Diğer taraftan dayanıklılığı, şeffaflık ve zehirleyici olmama özelliklerinden dolayı ince alçak yoğunluklu polietilen filmler gıda ve tekstil malzemeleri ve bilhassa ihraç ürünlerinin ambalajında kullanılmaktadır. Haberleşme, enerji dağıtımı ve sanayide kablo olarak geniş bir tüketim alanı bulmuştur.

Paylaş:

Popüler Yazılar

Kategoriler

İletişim Formu